Rehabilitácia po siedmych rokoch s vážnym ochorením
Lucia so zriedkavou dystonickou poruchou svalov miluje adrenalín a šport. Nezanevrela naň ani po tom, čo vážne ochorela. V HENDI CENTRE absolvovala svoj prvý rehabilitačný pobyt, ktorý jej doslova otvoril oči. Vďaka výhre v súťaži o päťdňové terapie sa od nás dozvedela viac o tom, ako cvičiť, aby si neublížila a dokázala napredovať.
46-ročná Lucia z Rohožníka na Záhorí pracovala ako učiteľka na prvom stupni základnej školy, učila telesnú výchovu a zároveň bola inštruktorkou aerobiku a fitness. V čase, keď mala 39 rokov, pocítila miernu bolesť v zápästí, ktorá sa v priebehu štyroch mesiacov zhoršila. Lekári spočiatku jej zdravotný stav diagnostikovali ako zlomenú ruku. Postupne však začala pri chôdzi padať a neskôr aj zle rozprávať, prehĺtať a objavili sa nečakané pohyby a silné kŕče. Mladá žena sa v priebehu jedného roka dostala z bariel až ku chôdzi za pomoci chodúľky. O ďalšieho trištvrte roka bola nútená posadiť sa na invalidný vozík. Zo zdravého človeka sa stala pacientka, ktorá bola pri pohybe odkázaná na pomoc druhých. Dva a pol roka lekári hľadali odpovede na náhle zhoršenie jej zdravotného stavu. Diagnostikovali jej generalizovanú dystonickú poruchu, ale ani genetické testy nedokázali určiť pôvod Luciinho ochorenia.
Zo Spartana rovno do HENDI CENTRA
Ťažko uveriť, že energická športovkyňa iba dva dni pred nástupom do nášho zariadenia dokázala zdolať náročný adrenalínový Spartan Charity Race v Šamoríne. Svojho bojového ducha nezaprie. Šport a hory sú pre ňu témy, o ktorých by, ako sama hovorí, dokázala rozprávať aj dva dni. „Na začiatku mi lekári povedali, že už nikdy v živote nebudem cvičiť, že už nikdy žiadne hory a ja som sa len zasmiala, že uvidíme …“, približuje Lucia.
Napriek ochoreniu zdolala aj Lomnický štít
Mama dvoch dospelých detí sa s ochorením, ktoré sa v jej živote vynorilo ako blesk z jasného neba, a pri ktorom sa zhoršujú jej pohybové schopnosti, vyrovnala po svojom. Pomohlo jej, že má okolo seba veľa ľudí, ktorí sú jej oporou.
„Krátko po tom, ako som ochorela, som veľmi túžila ísť do Vysokých Tatier. S mojim kamarátom, ktorý je vysokohorský vodca, sme začali vymýšľať, ako by sa to dalo. A zrazu ma jedného dňa medzi dverami prekvapil Vilo Rozboril zo Siedmeho neba, v ktorom mi deti zo školy vysnívali Lomnický štít. Do žiadnej sedačky som nechcela, spočiatku som „cupkala“ s paličkami vedľa horských vodcov a potom som sa nahla, dotkla sa skál, a v momente som začala liezť … Dalo mi to obrovskú silu a takto som zdolala celú trasu,“ popisuje neopakovateľný moment.
Pobyt v HENDI CENTRE na sociálnych sieťach vysúťažila pre kamarátku pani Martina, ktorá ju sprevádzala aj v prvý deň. Lucia u nás absolvovala okrem hlavného dvojhodinového cvičenia v rámci rehabilitačného kurzu pre staršie deti a dospelých aj vstupnú lekársku prehliadku, facilitačné loptičkovanie, masáž celého tela, oxigenoterapiu a elektroterapiu, muzikoterapiu, cvičenie v závese, logopédiu a rehabilitačný kúpeľ v hydromasážnej vani.
Svoju premiéru u nás zhrnula nasledovne: „Ocitla som sa tu ako Alica v krajine zázrakov, všetko bolo pre mňa nové a veľmi dôležité. Bol to tak obrovský dar, že som to mohla absolvovať a že práve na mňa padlo to šťastie v súťaži o pobyt. Veľmi mi to pomohlo a bezpochyby pomôže, aby som šla smerom vpred. V HENDI CENTRE je všetko pod jednou strechou a to je úžasné, pracujú tu veľmi milí, ochotní a láskaví ľudia a veľkí profesionáli. Bolo to niečo úžasné, naozaj som takéto cvičenie ešte nezažila. Myslela som si, aká som frajerka a koľko toho dokážem, ale až tu som sa dozvedela, že svaly som nezapájala správne a hrozilo mi, že by som si mohla ešte viac uškodiť.“
Úspech terapie – menej bolestivých kŕčov počas dňa
Luciu trápia každý deň obrovské bolesti, ktoré utlmí iba veľká dávka silných liekov na predpis. Tie však účinkujú len krátko a záver dňa je z jej pohľadu veľmi náročný. Za obrovský úspech päťdňového cvičenia sa dá považovať zníženie výskytu mimovoľných svalových záchvatov. Kým na začiatku sa u nej bolestivé zášklby tela objavovali aj desaťkrát za dve hodiny, na konci týždňa to bolo už len raz.
„Lucia bola veľmi usilovná a veľmi sa snažila. Odporučili sme jej, aby sa prestala držať toho, že môže cvičiť tak, ako keď bola zdravá. Nezaradili sme dynamické, ale skôr dychové cvičenia a znížili sme intenzitu rehabilitácie tak, aby sa nepresilila, pretože doma išla na 100 percent. Našli sme hranicu, kde jej terapia robí dobre a pomáha a nie škodí. Zostavili sme jej aj domáci cvičebný plán s ohľadom na pomôcky, ktoré používa,“ prezradil viac informácií z telocvične Tomáš Pillár, hlavný fyzioterapeut na Oddelení starších detí a dospelých v HENDI CENTRE.
Z doplnkových terapií Luciu najviac očarila pasívna forma hydroterapie – Watsu. „Watsu terapia bola niečo úžasné, za sedem rokov, čo som bola v jednom kŕči, tak tu som sa tak uvoľnila, že som pocítila iba pokoj. Vo vode som sa mohla vyrovnať a vibrácie z vody prechádzali do celého tela.“
Lucia sa s nami rozlúčila s tým, že bude cvičiť tak, ako sme jej ukázali a urobí všetko preto, aby k nám mohla zas. Nezabudla sa s nami podeliť o ďalšiu športovú výzvu, ktorou je prejsť s barlami šesť kilometrov, aby sa mohla nominovať na účasť v pretekoch Spartan Sprint. Vau, tomu sa povie odhodlanie a motivácia. Držíme palce!