Boľavý chrbát aj hlava, stuhnuté svaly. Je čas na masáž, vyberte si.
Možno ste prepracovaní a vaše svaly a chrbtica potrebujú uvoľnenie, alebo si možno vaša psychika už nástojčivo pýta oddych. Či už chcete zrelaxovať telo alebo dušu, prípadne oboje, masáž je výborná voľba. Ukážeme vám, ktorá masáž a prečo by pre vás mohla byť tá pravá. Pokiaľ trpíte chronickým či akútnym ochorením, o vhodnosti masáže sa radšej poraďte s lekárom.
Slovo masáž pochádza z výrazu massein hniesť. Masáže nie sú vynález modernej doby, poznali ich už starí Egypťania, Rimania, Gréci, Číňania aj Japonci. Cieľom masáží je priaznivo ovplyvniť chorobný proces, ťažkosti a zmeny vyvolané chorobou, zranením alebo námahou. Masáže sú vynikajúce aj ako prevencia rôznych zdravotných problémov. Ich veľkým bonusom je, že poskytujú skvelý telesný aj duševný relax. „Fyziologické účinky masáží sa prejavujú v oblasti kože odstraňovaním zrohovatených vrstiev, zvýšením vylučovania potných žliaz, normalizáciou napätia kože, zrýchleným vyprázdňovaním povrchových žíl, lymfatických ciest. Rozšírením ciev sa zvyšuje prekrvenie, podporuje sa vstrebávanie opuchov, odstraňuje sa únava, zlepšuje výživa, svalová činnosť, znižuje sa bolesť, zlepšuje sa napätie svalov. Vzdialené účinky masáže sú sprostredkované prevažne reflexne, prejavujú sa zmenou prekrvenia a zlepšením činnosti hlboko uložených tkanív a orgánov. Rôzne druhy masáže prinášajú rozličné benefity,“ hovorí Marián Markech, medicínsky riaditeľ Hendi Medical Center Piešťany.
RELAXAČNÁ MASÁŽ HLAVY A ŠIJE
Ak vás občas bolieva hlava a zdá sa vám, akoby ste na pleciach nosili päťdesiatkilogramové vrece, je čas na masáž hlavy a šije. Nie je pravda, že každá bolesť hlavy je migréna. Niekedy ide o tenznú bolesť hlavy, posťahované a stvrdnuté svaly hlavy a šije. Takúto bolesť hlavy cítia najmä unavení a vystresovaní ľudia a často aj ľudia, ktorí sú meteosenzitívni. Mali by svoju boľavú hlavu a stvrdnuté svaly na šiji zveriť do rúk odborníkom masérom. Pravá úľava príde, keď si masáž človek dopraje niekoľkokrát, iba jedna masáž nestačí na zlepšenie stavu. Odporúčajú sa dve alebo aj tri masáže.
Čo dosiahneme: Masáž hlavy a šije uvoľňuje svalové napätie vyvolané stresom a únavou. Masírované časti tela sú šija, hlava, okolie očí a spánkov, krk až po plecia.
KLASICKÁ MASÁŽ
Na klasickú, tzv. švédsku masáž nedajú dopustiť športovci a ľudia, ktorí majú problém s boľavou chrbticou. Klasická masáž je dôkladná. Táto masážna technika výrazne podporuje prehriatie a prekrvenie svalov, pôsobí proti bolesti a zápalom. Odporúča sa konzultovať vhodnosť masáže s lekárom.
Čo dosiahneme: Ručná aplikácia cielených hmatov trenie, roztieranie, hnetenie, tepanie, chvenie podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciev, potných žliaz, zlepšuje prekrvenie, vstrebávanie opuchov a výronov, relaxuje svaly, zmierňuje bolesť, ovplyvňuje podporný tkanivový aparát, ovplyvňuje psychiku i vnútorné orgány.
KRÁĽOVSKÁ ŠTVORRUČNÁ MASÁŽ
Trvá necelú hodinu a budete mať pri nej pocit luxusu, pocit naozaj kráľovského zaobchádzania. Masírujú vás dvaja maséri, ktorí majú dokonale zladené všetky pohyby, ťahy a hmaty. Táto masáž je pre telo intenzívna, preto sa po nej odporúča aspoň hodinový oddych na lôžku a večer iba posedávanie a znova oddych. Opatrní by mali byť najmä menej trénovaní ľudia, ktorí sa nekamarátia so športom. Po štvorručnej masáži môžu cítiť miernu svalovicu, pretože štyrom rukám neunikne žiadny sval.
Čo dosiahneme: Ide o masáž celého tela vykonanú dvomi masérmi špeciálnou kombináciou masážnych hmatov. Prispieva k uvoľneniu a relaxácii s príjemným pocitom maximálnej starostlivosti.
MASÁŽ TEPLÝMI UTERÁKMI
Pri tejto masáži vás masér najprv obloží teplými vlhkými uterákmi, ktoré telo príjemne rozohrejú a pripravia na masáž. Potom masér pokračuje klasickou švédskou masážou, pri ktorej používa voňavé olejčeky. Touto metódou vám výborne rozmasíruje najmä stuhnuté plecia, krk a chrbát.
Čo dosiahneme: Táto masáž pôsobí upokojujúco. Odstraňuje bolesť svalov a teplý obklad výborne pripraví svaly na masáž, ktorá je potom veľmi príjemná.
MASÁŽ TEPLÝMI KAMEŇMI
Luxusná masáž, ktorá trvá vyše hodiny. Masér vás natrie voňa- vým olejom a bude vám blúdiť po tele špeciálnymi teplými kameňmi, ktoré budú nahrievať a uvoľňovať svaly, pričom vám ich budú zároveň masírovať. Je to veľmi príjemná procedúra, ktorá vás uvoľní. Odporúča sa aj ľuďom, ktorí nemajú špeciálne problémy, len chcú zažiť niečo príjemné.
Čo dosiahneme: Táto masáž využíva špeciálne teplé kamene (tzv. lávové) na stimuláciu a harmonizáciu tela.
Ktoré ďalšie masáže môžete vyskúšať
- Športová masáž: Intenzívny tlak sa strieda s upokojujúcimi ťahmi, ktoré majú za cieľ zmierniť celkové napätie a uľaviť od bolesti. Športová masáž je zároveň správnou voľbou pri prevencii proti zraneniam pri športe. Jemná športová masáž je vhodná aj pre deti.
- Shiatsu masáž: Je určená predovšetkým pre tých, ktorí okrem masáže hľadajú i uvoľnenie a chcú sa oslobodiť od stresu a úzkosti. Ak máte za sebou náročné obdobie a hľadáte masáž, ktorá podporí vaše psychické zdravie, rozhodne vám odporúčame siahnuť po shiatsu masáži.
- Thajská masáž:. Je skvelou voľbou na zlepšenie flexibility i podporu krvného obehu, pomôže pri boji s bolesťami i uvoľnení od stresu. Po jej správnom vykonaní sa budete cítiť perfektne.
- Akupresúra: Fyzický tlak sa používa na akupunktúrne body rukou, lakťom alebo rôznymi špicatými pomôckami.
O týchto ste možno ani nepočuli
- Bowenova masáž: Uvoľňuje svalové napätie a obnovuje normálny lymfatický tok. Myofaciálna masáž: Technika uvoľňovania a naťahovania šliach a svalov stláčaním bodov, čím sa potláča bolesť a svalové napätie.
- Trigger point terapia: Ide o vyradenie bodov, ktoré môžu spôsobovať lokálnu bolesť. Fyzický tlak alebo vibrácie aplikované na tieto body zmierňujú bolesť.
- Watsu: Kombinácia hydroterapie a shiatsu, praktizuje sa vo vode, ktorá má teplotu tela.
- Hoffmanova masáž: Používa techniky zamerané na pôsobenie a rovnováhu mnohých systémov liečeného organizmu.
- Hilot: Tradičná liečebná technika z Filipín, uvoľňuje svalové napätie pomocou manipulácie s kĺbmi.
Zdroj: Magazín zdravie, Zuzana Javorková
Texty pripravil: MUDr. Marián Markech, medicínsky riaditeľ HENDI MEIDCAL CENTER