Cvičenie na mieru klientom s artritídou
Intenzívna ambulantná rehabilitácia vytiahla Sandru z najhoršieho
„Ahojte. Volám sa Sandra, mám 31 rokov a už je to 6 rokov, čo sme dve. Ja a moja artritída …“, začína svoj príbeh mladá žena, ktorú autoimunitné ochorenie a silné bolesti takmer dohnali na invalidný vozík. „V hodine dvanástej“ vyhľadala pomoc fyzioterapeutov v HENDI CENTRE. Od jesene 2021 sa jej stav rapídne zlepšil. Dní, keď si vystačí bez liekov proti bolesti, je čoraz viac. Sandra je na čiastočnom invalidnom dôchodku, no po dlhých rokoch na lôžku sa konečne teší zo života, je rozhodnutá opäť pracovať a založiť si rodinu.
Strašiak menom artritída
Artritída sa síce najčastejšie vyskytuje u ľudí starších ako 65 rokov, ale môže sa vyvinúť aj u detí, dospievajúcich a mladších dospelých. Príznaky sú bolesť kĺbov, stuhnutosť a opuch, ktoré zvyčajne o sebe dajú vedieť v priebehu času. U Sandry sa však objavili náhle. Ochorenie udrelo v plnej sile, keď mala 25 rokov. Z veselej a energickej čašníčky sa zo dňa na deň stala žena trpiaca silnými bolesťami s obmedzeným pohybom.
„Pracovala som ako čašníčka a chodila som pravidelne bicyklovať, jazdila som na kolieskových korčuliach. V robote som denne zvládala stáť na nohách 16 hodín. Jedného dňa mi z ničoho nič opuchol prst na ruke, až som sa nakoniec vôbec nevedela postaviť z postele. Opierajúc sa som horko ťažko prešla z jednej miestnosti do druhej a musela som si ľahnúť. Celé dni som preležala, nevedela som zdvihnúť pohár s vodou,“ opisuje svoje prvé mesiace s artritídou Sandra. K ochoreniu sa pridružila vážna diagnóza – vrodená trombofília s veľkým rizikom krvných zrazenín, pri ktorej je potrebné veľa sa hýbať. Paradox? Možno áno, no Sandra to nevzdala.
Artritída pod kontolou vďaka cvičeniu
Prečítajte si rozhovor, ktorý vznikol v čase, keď si už mladá Piešťanka bez cvičení v HENDI CENTRE dvakrát do týždňa nedokázala predstaviť život.
Prečo ste sa rozhodli vyhľadať odbornú pomoc v našom rehabilitačnom zariadení?
Rehabilitovala som už predtým, ale nie tak intenzívne. Nepomáhalo to a stav sa mi len zhoršoval. Dopočula som sa o ambulantných cvičeniach v HENDI CENTRE a bola to už naozaj posledná možnosť, ktorú som sa rozhodla vyskúšať.
Ako vyzerali vaše začiatky?
V októbri 2021 som absolvovala konzultáciu u lekárky, ktorá mi zostavila rehabilitácie vhodné pre môj zdravotný stav. Po dvoch týždňoch cvičenia s fyzioterapeutmi som začala cítiť prvú zmenu. Teraz mám o polovicu menšie bolesti a som ohybnejšia.
V klietke v závese som sa cítila perfektne a vôbec ma neboleli kĺby, pretože telo visí vo vzduchu a je odľahčené. Navyše HENDI tím je skvelý hnací motor. Aj keď som nevládala, fyzioterapeuti ma podporovali. Vďaka nim som sa do toho zaprela a upratala som si toho veľa aj v hlave. Povedala som si, že do konca roka 2022 budem fit! (smiech). Samozrejme viem, že trpím ochorením, ktoré mám do konca života, ale som rozhodnutá dostať ho pod kontrolu.
Do HENDI CENTRA ste prišli vo veľmi vážnom stave. Ako sa momentálne cítite?
Povedali mi, že moje svaly boli tak stuhnuté, že nechýbalo veľa a skončila by som na vozíku. Fyzioterapeut Juraj mi v závese uvoľňoval svaly, Zuzana a Kitti so mnou trénovali chôdzu. Pretože chodím úplne naširoko, učia ma správne chodiť, ohýbať nohy, trénujeme pomaličky aj na bežiacom páse. Ráno vstávam oveľa lepšie, predtým trvalo aj hodinu, kým som sa dostala zo stuhnutia. Fungujem perfektne a ani si nemusím počas dňa ľahnúť. Tabletky tíšiace bolesť som užívala každé štyri hodiny, teraz si dám jednu ráno a vydržím celý deň.
Po vyslovení diagnózy nečakajte! Lieky nespravia všetko
So Sandrou sa lúčime, lebo nastal čas jej rehabilitácie. Vo dverách telocvične ju víta Juraj Nozdrovický, odborník na cvičenie v závese, ktorý na adresu svojej klientky nešetril chválami.
V rámci ambulancie máte na starosti závesný systém. Cvičenie v klietke je jednou z foriem na zefektívnenie terapie u ľudí so zníženou svalovou silou. Sandra mala spočiatku svaly veľmi stuhnuté, ako ste postupovali?
Začali sme veľmi opatrne posilňovať svalstvo, rozhýbavať kĺby a celú postúru tela. Zo začiatku to bolo pre Sandru veľmi bolestivé, ale po dvoch týždňoch sa telo začalo uvoľňovať. Dokázala lepšie chodiť, mohli jej znížiť dávky liekov proti bolesti, zmizol jej opuch tela a postupom času nabrala svalovú silu. Je sebestačnejšia, vyjde už aj po schodoch, dokáže si už aj navariť, upratať, ísť do obchodu. Je to neuveriteľný posun za ten polrok. Sandra za ten čas zmenila aj myslenie a chodí k nám s úsmevom.
Neodradila ju bolesť?
Bolesti, ktoré vyvolával zápal, mala už aj predtým, takže nie. Toto bol iný typ bolesti. Teraz hovorí, že už bez cvičenia nevie existovať. Jej telo sa naučilo na pohyb a keď necvičí, je to „cítiť“ aj počas rehabilitácií.
Aké zlepšenia môžete očakávať pravidelnou rehabilitáciou?
Toto ochorenie sa nedá vyliečiť, ale cvičením ho vieme dostať do takej fázy, že odstránime všetky zápaly v tele. Myslím, že Sandra sa dokáže vrátiť do plnohodnotného života. Nebude to ako úplne zdravý človek, ale bude schopná bežných úkonov, ako napríklad umyť si vlasy. Doteraz bola hybnosť v jej rukách tak slabá, že to nedokázala a musela chodiť ku kaderníčke. Ona chce a to je základ! Jedinou nevýhodou je, že bola doma strašne dlho. Lekári jej neodporučili cvičenie a bola len na medikamentóznej liečbe. Telo bolo dlho bez pohybu, takže nám trvá dlhšie dostať ho do formy.
Čiže odkaz pre všetkých s podobným alebo iným typom ochorenia pohybového a oporného ústrojenstva – Nečakajte!?
Presne tak! Keď už máme správne diagnostikovanú chorobu, netreba čakať, pretože lieky nespravia všetko. V rámci ambulantnej starostlivosti v HENDI CENTRE sa vieme dohodnúť ako často cvičiť, ako intenzívne, záleží od pacienta, ako to zvláda a čo je náš cieľ. Klientom pohybom, doslova, zmeníme životný štýl. Pohyb je nástroj, ktorým dokážeme poraziť chorobu a kľúč na ceste k ich samostatnosti.
Viac informácií o ambulantnej starostlivosti u nás nájdete tu: https://www.hendicentrum.com/ambulantne-terapie/