Kraniosakrálna terapia je vyhľadávaná aj v HENDI CENTRE
Jemná dotyková terapia prináša zlepšenie psychického a fyzického stavu. Terapia sa dnes vo veľkej miere praktizuje po celom svete a naďalej získava popularitu u širokého spektra ľudí. Nový liečebný prístup pomáha aj klientom HENDI CENTRA. Terapia prináša hlboké fyzické a emocionálne uvoľnenie a súčasne aktivizuje samoozdravovacie procesy organizmu.
Podstatou terapie je pozorovanie pulzácie mozgovomiechovej tekutiny, ktoré terapeut zaznamenáva jemným dotykom na vybraných bodoch okolo hlavy, trupu, kolien a chodidiel. Tento ľahký kontakt spočíva v jemnom tlaku prstov bez akejkoľvek manipulácie s kosťami. Vzhľadom na citlivosť metódy je účinná pre všetky vekové kategórie a môže sa použiť aj u novorodencov a starších ľudí alebo tehotné ženy. Vykonáva ju len odborne preškolený terapeut. Vedie k výraznému zlepšeniu života a pohody, uvoľňuje telo z napätia, znižuje bolesť a dysfunkciu, zlepšuje zdravie a funkčnosť celého tela.
Pôvod terapie
Kraniosakrálnu terapiu zaviedol a vyvinul osteopat John E. Upledger po rozsiahlych vedeckých štúdiách v rokoch 1975 až 1983 na Michiganskej štátnej univerzite, kde pôsobil ako klinický výskumník a profesor biomechaniky. Vo svojej praxi bol uznávaným inovátorom a zástancom nových liečebných procesov. Jeho výskum v oblasti kraniosakrálnej terapie mu priniesol medzinárodné uznanie.
Jemná metóda
Kraniosakrálna terapia je jemná, praktická metóda, pri ktorej terapeut stimuláciou reflexných bodov na hlave zisťuje a zlepšuje fungovanie fyziologického telesného systému nazývaného kraniosakrálny systém (CST). Tento systém pozostáva z membrán a mozgovomiechového moku, ktoré mozog a miechu obklopujú a chránia. Pomocou jemných dotykov, ktoré spravidla nepresahujú 5 gramov alebo hmotnosť niklu, terapeut uvoľňuje obmedzenia (bloky) v kraniosakrálnom systéme, čo preukázateľne zlepšuje fungovanie centrálneho nervového systému, ako aj mnohých ďalších sústav v tele, ako tráviaca, pohybová, dýchacia, obehová a ďalšie. Ukázalo sa, že pomáha aj pri stavoch ako je posttraumatický stres, depresia a úzkosť.
Vďaka tomu dokáže terapeut v systéme odhaliť obmedzenia, ktoré bránia zdravým a prirodzeným funkciám organizmu. Čoraz častejšie sa využíva ako preventívne zdravotné opatrenie pre svoju schopnosť posilňovať odolnosť voči chorobám a ukázalo sa, že je prospešná pre ľudí, ktorí hľadajú pomoc pri širokom spektre zdravotných problémov. Terapia pomáha pri uvoľňovaní napätia spôsobené psychickým stresom, traumami, neurologickou poruchou a vplýva na svalový tonus, preto je vhodná aj pri mnohých neurologických ochoreniach.
Kraniosakrálna terapia je vhodná:
- pri zvýšenom svalovom tonuse u neurologických ochorení liečbe trigger pointov
- pri migrénach, bolestiach hlavy, chrbtice, kĺbov i svalov,
- pri chronickej únave, stavoch vyčerpania,
- pri depresiách, úzkostných stavoch a nespavosti,
- posilňuje imunitný systém a celkovú vitalitu organizmu,
- pri hormonálnych poruchách, problémoch menštruačného cyklu,
- pri problémoch s rovnováhou,
- pri škrípaní zubov, zubnej neuralgii, problémoch s čeľustnými kĺbmi,
- uvoľňuje blokády vzniknuté v dôsledku úrazov a chronických ochorení
- ako doplnok poúrazovej a pooperačnej rekonvalescencie,
- u detí pri poruchách učenia, pozornosti, hyperaktivite, úzkosti či nočnom pomočovaní
- pri svalovej dysbalancii, bolesti chrbtice
- zlepšuje krvný obeh
- po mozgovocievnej príhode
Terapiu absolvujú klienti v rámci intenzívnych rehabilitačných pobytov, rovnako je dostupná ambulantne, ako aj nad rámec rehabilitačného balíka. Pozrite si celú ponuku ambulatných terapií v HENDI CENTRE.