Z Ameriky do HENDI CENTRA
Štefan so sklerózu multiplex našiel pomoc v HENDI CENTRE
Skleróza multiplex (SM) je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, pri ktorom je poškodzovaný obal niektorých vlákien mozgu. Najčastejšie vstupuje ľuďom do života medzi 20. – 40. rokom a prejavuje sa únavou, poškodením zraku, zníženou pohyblivosťou rúk a nôh, poruchami pamäte, depresiami. Odhaduje sa, že na Slovensku žije až 8 tisíc ľudí so sclerosis multiplex. Mnohí z nich však ani netušia, že sa boria s príznakmi tejto choroby. Ďalší sú možno diagnostikovaní, no nevedia, že existuje možnosť liečby. Fyzioterapeutov v piešťanskom HENDI CENTRE nedávno vyhľadal aj Štefan Beňa, Američan so slovenskými koreňmi.
Štefanovi bola diagnostikovaná skleróza multiplex v roku 2008, už v mladom veku a postupom času sa začala zhoršovať. Vyvrcholilo to dva roky dozadu, keď sa mu výrazne zhoršila chôdza a presúvať sa mohol len za pomoci rolátora. Závažný zdravotný stav ho viedol k rozhodnutiu podstúpiť aplikáciu kmeňových buniek v Malackách, ktorá by mohla progres ochorenia spomaliť. A práve tam dostal odporúčanie na rehabilitácie v HENDI CENTE! Prišiel na vozíku, lebo pomocou rolátora už neprešiel dlhšie vzdialenosti, v sprievode manželky a rodičov, ktorí veľmi chceli, aby opäť chodil o barlách a nadobudol stratenú stabilitu a silu. Celý týždeň cvičil s fyzioterapeutom Jurajom Nozdrovickým a ambulantnou fyzioterapeutkou Zuzkou Kobzíkovou.
„V HENDI CENTRE ma učia, ako mám správne cvičiť a spevňovať svaly celého tela, aby som si zlepšil chôdzu a státie. A aby som tie cviky vedel cvičiť samostatne aj doma.“ rozrozpráva sa Štefan počas cvičenia v klietke v závese a prekvapí nás celkom dobrou slovenčinou. „V roku 2003-2004 sa u mňa prejavili prvé príznaky ochorenia, no veľké problémy pri chodení som začal mať posledné dva roky. Celkovo sa to zhoršilo aj pandémiou, keď bol lockdown a nedalo sa mi absolvovať cvičenia,“ prezrádza sympatický Američan.
Fyzioterapeut Juraj pri tom, ako Štefanovi dáva inštrukcie v angličtine, zároveň približuje jeho týždňový program: „Budeme cvičiť chrbtové svalstvo v závese, pretože Štefan chce popracovať na lepšej chôdzi. Rovnako sa budeme sústrediť aj na nohy a hlboký stabilizačný systém.“ Zaujímalo nás, či je takéto cvičenie pri jeho diagnóze vhodné.
„Pri jeho diagnóze je svalstvo oslabené a tým, že v rehabilitačnej klietke ho dám do polohy, do ktorej by sa normálne nedostal, môžeme cvičiť presne tú časť svalstva, ktorú potrebujeme, bez toho aby mal problémy udržať sa v danej polohe. Dopĺňame sa so Zuzkou a jej ambulantnými cvičeniami. Vytvorili sme komplexný plán, ktoré svaly by chcel Štefan posilniť a aké cviky je potrebné cvičiť na to, aby sme dosiahli náš cieľ. Do cvičení sme zapracovali aj tréning na nestabilných plošinách, barlový chodník a dokonca aj bežiaci pás“ prezrádzajú fyzioterapeuti podrobnosti.
„Cieľom našich terapií bolo postaviť ho na nohy s oporou bariel. Museli sme zapojiť hlavne hlboký stabilizačný systém. Cviky na spevnenie stredu sme aplikovali v rôznych vyšších polohách s využitím pomôcok. Hlavne na kolenách, v kľaku, na boku či na štyroch. Bolo to veľmi dôležité, pretože sa už neudržal a bol si v stoji neistý. Kroky robil s obrovskou námahou, pričom sa musel niečoho držať, aby vôbec vykročil. Na začiatku vyšetrenia prešiel len tri kroky sám a hneď sa musel niečoho chytiť. A tým, že stred aj nohy boli veľmi slabé, nedokázal sa presunúť bez pomoci. Človek pri SM musí pravidelne cvičiť, lebo ochorenie môže mať rýchly progres. Mojou úlohou bolo zaktivovať ho a posilniť. Juraj ho už viac mobilizoval,“ vysvetľuje Zuzka.
Súčasťou Štefanovej terapie boli aj masáže a oxygenoterapia. „Táto kombinácia je veľmi dobrá a pochvaľuje si ju. Kyslík pred rehabilitáciou ho dobre pripraví na cvičenie. Masáž ho po cvičení zrelaxuje a aj si pri nej oddýchne, pretože cviky vedia telo vyčerpať.“ dodáva so spokojným úsmevom Zuzka.
Čo sa za týždeň podarilo?
„Úplne všetko, Štefan spevnel a vrátila sa mu svalová sila. Aby sa mu opäť nevytratila musí pravidelne cvičiť. Navrhli sme mu, že by sme mohli urobiť aj nejakú online rehabilitáciu, za ten čas, čo bude v Amerike. Spojili by sme sa cez internet a podľa našich pokynov by mohol pokračovať v cvičení,“ hovorí Juraj s nadšením v hlase.
A čo sa Štefanovi v HENDI CENTRE páčilo najviac?
„Sú tu veľmi šikovní a milí ľudia, ktorí vedia, čo majú s mojou diagnózou pracovať. Veľmi sa mi páči harmonogram každého dňa,“ uzatvára spokojný klient s pevným rozhodnutím čoskoro sa do HENDI CENTRA vrátiť.
Na záver!
V HENDI CENTRE sme zameraní aj na rehabilitáciu osôb postihnutých sklerózou multiplex, či osôb po cievnej mozgovej príchode (CMP). Vytvorili sme optimálne podmienky a špeciálny rehabilitačný program pre danú skupinu klientov.