Virtuálna realita
Svet zdravotnej starostlivosti sa neustále rozvíja a inovuje. Jednou z revolučných technológií, ktorá získava na popularite, je virtuálna realita.
Táto inovácia otvára nové možnosti pre rýchly proces zotavovania a do rehabilitačných programov prináša vyššiu motiváciu a zábavu. Stáva sa nenahraditeľným nástrojom v oblasti fyzikálnej rehabilitácie a má pozitívny vplyv na pacientov, pri ktorých diagnózach je možné tento spôsob liečby využiť a tým zlepšiť ich pohybovú schopnosť.
Nový systém rehabilitácie pacientov s neurologickými poruchami.
Už viac ako 200 rehabilitačných centier a nemocníc z celého sveta využíva systém NIRVANA pre podporu klinickej praxe rehabilitácie, (napr. v ČR, Rakúsku, Poľsku, inde v EÚ a aj mimo EÚ). V SR doposiaľ tento systém nebol využívaný, HENDI CENTRUM ho ako prvé zaviedlo do rehabilitačného procesu pre pacientov bez obmedzenia veku.
Nirvana je systém využívajúci v rehabilitácii virtuálnu realitu špeciálne vyvinutú na podporu motorických a kognitívnych funkcií u pacientov s neuromotorickými poruchami.
Hlavné indikácie – bez obmedzenia vekom:
- stavy po náhlej cievnej mozgovej príhode
- detská mozgová obrna a príbuzné stavy a poruchy hybnosti v rámci postihnutia mozočku
- poruchy hybnosti centrálneho pôvodu vrátane heredofamiliárnych ochorení
- spinálna svalová atrofia a iné svalové ochorenia
- Parkinsonova choroba a iné degeneratívne ochorenia bazálnych ganglií
- autizmus
- Skleróza multiplex
Hlavné princípy
Nirvana je „zmyslová miestnosť“, kde je pacient stimulujúcim zážitkom zapojený v rôznych realistických situáciách do efektívneho rehabilitačného procesu. Cvičenia sú upravované v reálnom čase a prispôsobené schopnostiam konkrétneho pacienta. Jadrom NIRVANA je databáza cvičení, zoskupená do 6 kategórií vyvinutá v spolupráci s klinickými pracoviskami. Počas cvičenia systém meria a generuje všetky významné indexy pokroku pacienta prostredníctvom ľahko čitateľnej správy.
Výhody a benefity pre pacienta
- Stimuluje proaktivitu – pacient je aktívny pri svojej liečbe zábavnou formou a cvičením na mieru., takáto liečba je efektívnejšia a poskytuje lepšie výsledky za kratší čas.
- Úplná voľnosť pohybu – pacient sa môže spontánne pohybovať bez prekážok, okuliarov, rukavíc a rôznych senzorov a môže vykonávať rehabilitačné cvičenia pomocou svojich pomôcok, akými sú chodúľka, barly a invalidný vozík.
- Priama interakcia s virtuálnym prostredím – je to jediný systém, kde pacient priamo interaguje s virtuálnym prostredím a vyhýba sa akémukoľvek simulátoru, ktorý odvádza neurologického pacienta od reality.
HENDI CENTRUM v Piešťanoch je lídrom v aplikovaní virtuálnej reality v rehabilitácii.
Vychádzajúc z nadobudnutých skúseností po uvedení zariadenia virtuálnej reality Nirvana, sme inštalovali ďalšie špičkové zariadenie virtuálnej reality – Gait Better s chodiacim pásom, ktoré pomáha pacientom významne zlepšovať mobilitu i stabilitu pri chôdzi a znižovať riziko pádu.
Systém Gait Better
predstavuje inovatívny motoricko – kognitívny prístup k rehabilitácii chôdze a prevencii pádov a podľa štúdií z renomovaných centier vo svete sa zdá byť významnejší, ako samotný motorický tréning. Pridaním zážitku z virtuálneho prostredia k tréningu na bežeckom (chodiacom) páse systém umožňuje pacientom v bezpečí a pod dohľadom fyzioterapeuta precvičiť reálne situácie ako je chôdza v parku alebo rušných uliciach mesta. Viacúčelové cvičenia, ktoré kombinujú rozhodovanie, pamäťové úlohy a cvičenia na pozornosť, vedú k rýchlemu a udržateľnému zlepšeniu chôdze a s ňou súvisiacej dynamickej rovnováhy, vytrvalosti, stability, kognitívnych funkcií a zvyšujú sebavedomie.
Ku poruchám chôdze vedú mnohé stavy, či už cievna mozgová príhoda, Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, stavy po operáciách, stavy po náhradách bedrového kĺbu či kolenného kĺbu, vestibulárny systém a mnohé ďalšie indikácie, ktoré ovplyvňujú chôdzu rôznym spôsobom. Tradičná terapia chôdze má mnoho obmedzení, konkrétne v súvislosti s obťažnosťou, ale aj časovou náročnosťou. Pre každého pacienta Gait Better poskytuje potrebný individuálny prístup podľa špecifickej situácie, celkového stavu pacienta a jeho aktuálnych pohybových možností. Neoddeliteľnou súčasťou práce s Gait Better je aj monitorovanie pacienta počas tréningu a sledovanie pokroku v jeho tréningu. Virtuálna realita Gait Better je výkonným liečebným zariadením, ktoré prináša rýchly a želaný efekt či zábavu pod profesionálnym vedením fyzioterapeuta.
Indikácie pre rehabilitáciu s virtuálnou realitou Gait Better s chodiacim pásom:
- starnutie organizmu
- vysoké riziko pádov
- poruchy rovnováhy
- vestibulárne syndrómy
- Parkinsonova choroba
- Skleróza multiplex
- stavy po náhlej cievnej mozgovej príhode
- stavy po úrazoch mozgu, miechy a dolných končatín
- stavy po výmene bedrového či kolenného kĺbu
- stavy po amputácii končatiny
- stavy po poraneniach mäkkých tkanív dolných končatín
- degeneratívne ochorenia kĺbov dolných končatín
- poruchy pozornosti / hyperaktivita (ADHD)