Vojtova metóda pre zdravie najmenších klientov

17 / mar / 2022

Cvičenie pod odborným dohľadom vyprovokuje pohyb a pripomenie mozgu existenciu „neprebudených“ svalov 

V rukách fyzioterapeutov v HENDI CENTRE rastú a rozvíjajú sa tie najmenšie deti. Vojtova metóda je určená pre predčasne narodené deti aj bábätká s podozrením na oneskorený vývin, ktoré pre poruchu zdravia nevedia ovládať svoj pohyb.

Pravidelné neuro-fyziologické cvičenie dokáže aj napriek veľkej náročnosti na čas, energiu a psychiku rodiča-cvičiteľa, doslova, divy. Začať je potrebné ihneď ako lekár diagnostikuje pohybový problém a čím skôr s bábätkom naskočíte na vlak individuálnych rehabilitácií, tým lepšie výsledky dosiahnete. 

 
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

V HENDI CENTRE už od troch mesiacov

V našom rehabilitačnom zariadení cvičíme Vojtovou metódou už s 3-mesačnými klientami.

Odporučil vám lekár túto formu rehabilitácie? Mnoho rodičov má obavy, pretože Vojtovka sa spája s detským plačom. Avšak množstvo detí po celom svete, ktorým rehabilitácie pomocou Vojtovej metódy pomohli, sú dôkazom, že trpezlivosť a rodičovské úsilie prinášajú ovocie. 

Vojtova metóda v zásade nebolí a plač berieme ako komunikáciu dieťaťa. Dáva ním najavo svoj nesúhlas, že musí zostať zafixované v preňho nepohodlnej pozícii a ešte k tomu podávať výkon. Ak budete plaču bábätka starostlivo načúvať, veľmi rýchlo zistíte, či dieťa protestuje „iba“ z nepohody alebo je to z nesprávne smerovaného tlaku na telíčko. 

Terapeuti „zapínajú“ u klientov centrá pre riadenie pohybu 

​Slovami fyzioterapeuta, princíp Vojtovky spočíva v tom, že na základe určitej polohy a dráždením určitých bodov vyvolávame predpokladanú pohybovú odpoveď.  Bábätká s pohybovými poruchami majú problém riadiť pohyb a preto Vojtova metóda prináša riešenie – fyzioterapeut alebo rodič aktivujú centrá riadenia pohybu za neho priamo v jeho centrálnom nervovom systéme. 

Existujú tri pozície, v ktorých sa Vojtova metóda cvičí – na chrbte, na boku a na brušku, pričom je dôležité naplno využiť každú pozíciu. Čím väčšia je variabilita programu, tým lepšie je dieťa vybavené pre spontánny pohyb.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Tímová práca fyzioterapeut – rodič

V HENDI CENTRE s klientom cvičí odborne vzdelaný fyzioterapeut, ktorý rodiča zaúča na domácu terapiu. Hľadá pozície, v ktorých dokáže najlepšie ovplyvňovať pohybový systém bábätka, a keď ich nájde, hneď inštruuje rodiča. Sám autor metódy – profesor Vojta presadzoval, aby dieťa bolo cvičené doma, pretože matka alebo otec robia v domácom prostredí terapiu intuitívne tak, aby dieťa námahu znieslo. 

Rodič s dieťatkom cvičí 3-4-krát do dňa. Detský centrálny nervový systém  je schopný pamätať si pohybové odpovede, ktoré sme zaktivovali a realizovať ich v spontánnej motorike nasledujúce 3-4 hodiny po aktivite. Po týždni osvojovania zručností v domácom prostredí sa rodič vracia na prekontrolovanie a s fyzioterapeutom postupujú v ďalšej terapii.

„Bude ma ľúbiť, keď ho nútim do cvičenia, ktoré sa mu nepáči?“

Terapeuti sa s touto otázkou stretávajú veľmi často a odpovedajú jednoznačne: „Áno, bude.“ Deti znášajú terapiu dlhodobo lepšie s rodičom ako s fyzioterapeutom, ktorý je pre ne cudzou osobou.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

ÚSPECHY Z HENDI TELOCVIČNE: 

Narodila sa s deformáciou nožičky, dnes vďaka Vojtovej metóde štvornožkuje

Nie vždy ide všetko tak, ako si to vysnívame. Ale netreba to brať tragicky. Aj dieťa, s ktorým musíte denne cvičiť Vojtovou metódou, možno bude v budúcnosti šikovnejšie ako jeho zdraví rovesníci.  

Po pol roku kvalitnejší pohyb a pevné telíčko 

Vojtova metóda pomohla aj malej klientke, ktorej mamina vyhľadala našu pomoc tri mesiace po narodení dcérky. Komplikovaná diagnóza týkajúca sa stočených kostí predkolenia a dlhodobé nosenie pevnej ortézy dievčatku spôsobili obmedzenú pohyblivosť na ľavej nožičke a pridružili sa odchýlky v napredovaní.

Znehybnená dolná končatina spôsobovala problémy aj na ostatných častiach tela od chrbtice až po hlavičku. Cvičenie Vojtovou metódou však stimulovalo presne tie svaly, ktoré malo. Dievčatko je po šiestich mesiacoch pohyblivejšie, zmiernil sa úklon a má oveľa lepšie držanie tela. 

Mamina dnes už 9-mesačného batoľaťa nešetrila chválami a v HENDI CENTRE vyzdvihla aj zaškolenie v špecifickom handlingu, keď ju naučili ako s dcérkou počas dňa manipulovať a aké stimulačné hry praktizovať.

Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE
Gloria počas rehabilitácie v HENDI CENTRE

Kedy ste sa rozhodli vyhľadať pomoc v HENDI CENTRE?

„Na ôsmy deň po narodení dali dcérke nohu do sadry, ktorú nosila dva týždne. Potom sme prešli na ortézu vždy počas spánku. Od začiatku sme vedeli, že bude musieť cvičiť, hľadali sme rôzne strediská, ale všade nám povedali, že musí mať minimálne šesť mesiacov, čo bolo pre nás neskoro, lebo dcérke začala padať hlavička a potrebovali sme to riešiť čo najskôr. Cvičiť v HENDI CENTRE sme začali, keď mala tri mesiace. Raz týždenne u vás, zvyšok doma s tým, že sme chodili aj na kontroly k detskému neurológovi. Touto cestou by som rada apelovala aj na ostatných rodičov, ktorí majú akékoľvek pochybnosti ohľadom napredovania svojho dieťaťa, aby sa nebáli vyhľadať odbornú pomoc a prísť s ním, keď to potrebuje, lebo dieťatko si samé nepomôže.“

Účelom cvičenia a terapie nie sú plač ani bolesť. Ako ste sa vysporiadali s Vojtovkou po emocionálnej stránke?
„Plač tam bol stále. Spočiatku som pri cvičení plakala s ňou, trvalo tri mesiace, kým som sa z toho dostala a pochopila, že je to nevyhnutné a nebolí ju to. Fyzioterapeutka mi pomohla a zodpovedala všetky moje otázky. Prístup bol veľmi ústretový a dostali sme to najviac, čo sme mohli. Dcérka má centrum veľmi rada a vie, že jej tam nebudú robiť zle. Určite plánujeme aj naďalej navštevovať Vojtovku v HENDI CENTRE a budeme ju vhodne kombinovať aj s inými typmi cvičenia.“

Ďalšou métou chôdza 

Rodičia malého dievčatka neplánujú poľaviť v nastúpenom trende rehabilitácií. Už teraz sa tešia na moment, keď ich dcérka spraví prvé krôčiky. Najbližšie mesiace sa chcú sústrediť na to, aby sa jej nevrátil úklon hlavičky a aby telíčko dokázalo rásť bez problémov aj napriek faktu, že ľavá nožička bude už navždy o niečo kratšia ako pravá. 

Intenzívne cvičenie Vojtovou metódou v prvom roku života dieťaťa zohráva kľúčový význam, no priaznivé výsledky terapie sa darí dosiahnuť aj neskôr. Viac o rehabilitačnom programe šitom na mieru najmenším klientom si prečítate tu: https://www.hendicentrum.com/rehabilitacia-najmensich-deti/